Windows'unuzu hızlandırmak için birkaç ayar...

Aşağa gitmek

Windows'unuzu hızlandırmak için birkaç ayar...

Mesaj  Admin Bir Perş. Şub. 19 2009, 00:13

Ufak birkaç ayarla Windows'unuzun bilgisayarınıza kurulduğu ilk günlerdeki hızını yakalayabilirsiniz
Windows'u sanal bir makineye ya da eski ve daha yavaş donanımlara sahip bir sisteme kurarken, sisteminizin Windows ile en hızlı şekilde çalışmasını elbette istersiniz.

Kullanıcı olarak, bilgisayarımızda kurulu olan OS'dan yani işletim sisteminden maksimum olarak yararlanmak isteriz ve de isteğimizin temelini hızlı bir işletim sistemi oluşturur. Format atılıp, bilgisayara işletim sistemi kurulduğunda, bilgisayarınız gün geçtikçe yavaşlamaya, işlerini aksatmaya başlar. Bu durum elbette her kullanıcı için oldukça can sıkıcı bir durum.

Kullanıcılar bu durum karşısında ya sistemlerine tekrar Windows yüklerler ya da varolan işletim sistemini optimize etme yolunu seçerler. Sabit diskinize format atıp işletim sistemini kurmak acemi kullanıcılar için belki en köklü çözüm, ancak formata gerek olmaksızın da Windows'unuzu hızlandırmanın pek çok yolu var. Windows'u daha başta kurarken ayarlarını değiştirmeniz mümkün.

Örneğin Service Pack 2'yi her Windows kuruşunuzda tekrar tekrar yüklemek yerine CD'ye dahil ederek bu zaman kaybından kurtulmanız mümkün. Bunun yanında gereksiz özelliklerini yükleme CD'sinden çıkararak Windows'unuzu daha çok hafifletebilirsiniz.
nLite ve GameXP
Yavaşlayan sisteminizi hızlandırmak için bilinen bazı yazılımlar var. Bu sayede Windows'unuz ilk kurulduğu günkü kadar hızlı ve stabil şekilde çalışabilir. Bunun için ise bu yardımcı araçlarla Windows'unuzu gerektiği şekilde opitimize etmeniz gerekiyor.

Bu konuda dişe dokunur sonuçlar veren ücretsiz iki yazılımdan bu makalemizde bahsedeceğiz: nLite ve GameXP.
nLite ile daha hızlı Windows Yükleme
nLite, freeware (ücretsiz) olan bir Windows uygulaması. Yazılım, direkt olarak Windows yükleme diskinize ekleniyor ve böylelikle istemediğiniz tüm özellikleri ve yazılımları ortadan kaldırıyor. Bu işlemi gerçekleştirdiğinizde, artık yeni ve daha hafif bir Windows yükleme CD'sine sahip olmuş olacaksınız. nLite ile ayrıntılara inmeden nelere ihtiyacımız olduğuna bir bakalım:

*Bir Windows yükleme CD'si
*nLite
*nLite wizard'ı çalıştıran ve yeni bir yükleme CD'si yaratacak Windows yüklü bir bilgisayar
nLite ile optimizasyon(1)

Karşılama ekranında göreceğiniz gibi, nLite Windows XP, 2000 ve Server 2003 altında çalışıyor. Eğer Vista üzerinde bu yazılımı kullanmak istiyorsanız nLite yazılımının Vista altında çalışan sürümü vLite'ı bilgisayarınıza yüklemeniz gerekiyor. Ancak biz makalemizde kullanımı yaygın olan Windows XP için hazırlanmış nLite'yi kullanacağız.

Yükleme sihirbazında sonraki ekranda, nLite Windows yükleme diskinizin neresine yazılımı yerleştireceğinizi soracaktır. Eğer sürücünüzde disk varsa, oraya yöneltin. Daha sonra nLite, sözkonusu dosyaları yüklemek için sabit diskiniz üzerinde bir klasör yaratmanızı isteyecek.

nLite'ı doğru yerlere yönelttiyseniz, diskteki tüm dosyaların sabit diskinize kopyalanması için Next butonuna klikleyin. nLite, Windows yükleme dosyalarını seçtiğiniz klasöre kopayalamayı bitirdiğinde, diğer adıma geçiyoruz.
nLite ile optimizasyon(2)

Sonraki pencerede, nLite Presets penceresini göreceksiniz. Bu ekranda önceki nLite session'u kopyalayabilir ve manuel olarak uğraşmadan kolayca yükleme diskini tekrar yaratabilirsiniz. Örneğin, resimde gördüğünüz, ayarları yapılmış Last Session.ini dosyasını bu yolla kopyalama şansınız var.
nLite ile optimizasyon(3)

Eğer presets bölümünü kullanmak istemezseniz, ayarları siz de yapabilirsiniz. Bunun için Task Selection penceresinde gerekli değişiklikleri yapabilirsiniz.

Bu penceredeyken gördüğünüz yeşil ve kırmızı ışıkların anlamı ise şöyle: Yüklemeye dahil etmek istediğiniz dosyalar yeşil ışıkla gösterilirken, listeden çıkarılanlar ise kırmızı ışıkla gösteriliyorlar. Örneğin, CD'nizde zaten XP Service Pack 1 yüklüyse, SP2'yi direkt olarak nLite diskinize ekleme şansınız var. Bu sayede yeni Windows CD'niz kurulduğunda, artık sisteminize ayrıca service pack 2'yi kurmak zorunda kalmayacaksınız; bu yükleme CD'si sayesinde daha baştan bu yama sisteminize yüklenmiş olacak.

Ancak hangi ayarları yaparsanız yapın, mutlaka Remove Components kısmının yeşil ışıkla gösterilmesine dikkat edin. Task Selection penceresinde işleminiz bittiyse, artık next butonuna basabilirsiniz. Bu adımdan sonra nLite, yeşil olarak işaretlediğiniz özellikler üzerine yoğunlaşacaktır.
nLite ile optimizasyon(4)

Components kısmını seçtiğimizi düşünelim ve ona göre devam edelim. Bu kısımı yeşil bıraktıysanız Components penceresi ekrana gelecektir.

Bu pencerede, Windows'un hangi bileşenlerinin yükleneceğini ayarlayabilirsiniz ve de istediğinizi listeden çıkarabilirsiniz. Ancak kaldırdığınız bazı seçenekler, Windows'unuzun bazı özelliklerinden tam faydalanamamanıza neden olabilir, buna dikkat edin.

nLite, olabildiğince fazla özelliği CD'nizden kaldırmanız için size bir opsiyon daha sunuyor. Compatibility (uygunluk) ekranında en gerekli Windows uygulamalarını görerek, hangilerini listeden çıkaracağınıza daha rahat karar verebilirsiniz. Örneğin, Internet Explorer'ın Windows yüklemesiyle gelmesini istiyorsanız, yanındaki kutucuğu işaretlemeniz gerekiyor.
nLite ile optimizasyon(5)

CD'ye dahil olacak yükleme bileşenlerini ayarladıysanız, Next butonuyla işlemimize devam edebiliriz. Yeni gelen ekranda daha ayrıntılı adımlarla karşılaşacaksınız. Bu temel fonksiyonları değiştirerek sisteminizi çok daha hızlı bir hale getirmeniz mümkün. Components ekranında olduğu gibi, bu pencere de birkaç dakikanızı alabilir.
nLite ile optimizasyon(6)


Yaptığınız ayarların yeterli olduğuna inanıyorsanız, Next'e basarak devam edelim. Bu adımdan sonra nLite yeni bir ISO dosyası oluşturacak; ancak bu işlem biraz vakit alabilir. Geriye kalan son adım ise ISO formatına çevrilen dosyayı CD'nize yazmak. İşte şimdi optimize ettiğiniz bir Windows CD'niz var...........nLite DOWNLOAD

GameXP

Yeni diskinizle Windows'u kurdunuz, artık hızlı ve stabil bir işletim sisteminiz var. Ancak bu da size yeterli gelmeyebilir, daha fazlasını isteyebilirsiniz. Bu durumda GameXP yazılımı size yardımcı olabilir, üstelik GameXP ücretsiz bir yazılım. GameXP, sistem ayarlarını optimize etmenize olanak tanımak ve bilgisayarınızın olabildiğince hızlanmasını sağlayarak oyunlardan maksimum performans almanızı sağlamak için geliştirilen ücretsiz bir yazılım.

Yazılımı kullanmanız için ayrıca kurulum yapmıyorsunuz, .exe dosyasını açmanız yeterli, program açılacaktır. Bu yazılımı da sisteminizi hızlandırmak için kullanabilirsiniz, ancak siz yine de tedbiri elden bırakmayın, yanlış bir takım ayarlarla işletim sisteminize zarar verebilirsiniz.....GameXP DOWNLOAD
avatar
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 1354
Kayıt tarihi : 28/08/08
Yaş : 39

http://kebay.yetkin-forum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz