KeBay Forum Paylaşım Dünyası
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Windows XP yi sorunsuz kullanmak

Windows XP yi sorunsuz kullanmak Empty Windows XP yi sorunsuz kullanmak

Mesaj  geveze87 Ptsi Mayıs 10 2010, 00:58

Windows XP yi sorunsuz kullanmak sizin sistemi nasıl kullandığınıza bağlıdır.Bu sitede yazdığım dökümanların hepsi sisteminizi en iyi şekilde ve güvenli bir biçimde kullanmanızı sağlamaktadır.
Sırasıyla Windows Xp güvenlik için yapmanız gerekenler:

1. Format
* Internet bağlantınızı kapatın ve format atarak yeni bir windows xp kurun.
Kaynak: Wardom http://www.wardom.org/showthread.php?t=179083
* Kurduğunuz sistemde sp1 ve sp2 güncelleştirmeleri kesinlikle olmalı.
* Internet bağlantınızı açın. Kullandığınız sistem orjinalse son güncelleştirmeleri yükleyin.

2. Adsl modem ile internete bağlanıyorsanız Adsl Güvenlik yazısını okuyun.

3. Eğer açıksa windowsa ait olan 135 — 137 138 139 — 445 portlarını kapatın.

4. Gerekli windows servislerini kapatın.

5. Windows Xp için gereken diğer güvenlik ayarlarını yapın.

6. Windows Xp içinde bulunan bir güvenlik ilkesi PingBlock yapabilirsiniz.

7. ActivePorts - Antivir(Avira) - Kerio Personal Firewall - WebClean - Adaware programlarını kurun.

8. Şifre, mail ve bunları çalmak isteyen kişilerin neler düşündüklerine dair hazırladığım dökümanları okuyun. Eğer bu dökümanları okumaz veya uygulamazsanız üst maddelerde yaptığınız güvenlik ayarları hiçbir işinize yaramaz.

9. Crack, warez, veya adult sitelerine giriyorsanız kesinlikle antivirus ve firewall programlarınız çalışır durumda olsun. Genellikle virus, trojan vb.. birçok zararlı yazılım bu tür sitelerden bilgisayarlara bulaşmaktadır ve çoğu internet kullanıcısı gerekli önlemleri almadığı için bu soruna çözüm bulamamaktadır.

10. Unutmayınki internette, forumlarda, sağda solda, veya arkadaşlarınızdan duyduğunuz Windows işletim sistemleri oldukça güvensiz korumasız ve çok kötü bir sistemdir laflarına inanmayın.Windows kullanıcılarının biliçsizliği ve birçok virus,trojan ve zararlı yazılımın bu işletim sistemi için ortaya çıkması bu izlenimi vermektedir. Örnek olarak dünyada 1 milyar bilgisayar kullanıcısı olduğunu varsayalım bunların 900 milyonunun windows kullanması birilerinin bu sisteme düşmanlık beslemesi için önemli bir sebeptir.Ortada bir rant kavgası vardır.Bu kavgada pay almak isteyen bazı gruplar biliçli olarak windows işletim sistemi üzerine zararlı her türlü yazılımı piyasaya sürerek milyonlarca kişinin bu sisteme olan güvenini sarsmak için uğraşmaktadır.Diğer işletim sistemlerini kullanan insanları incelediğinizde kendi aralarında bile her zaman bir üstünlük kurma ve kavga vardır.Bu yüzden kullandığınız sistemi tanıyın ve sahip çıkın.Bu arada diğer işletim sistemlerinide gözden geçirip öğrenmek kendinizi geliştirmek için güzel bir yoldur.

11. Windowsun üzerine konuşulan diğer bir konu ise casus yazılımlar ve hakkımızda toplanan her türlü bilginin microsoft tarafından windows içindeki bazı programcıklar yardımıyla belli bir noktaya iletilmesi.Bu konu doğru olabilir çünkü windows kapalı bir sistemdir. Bu konuyu birde diğer taraftan düşünürsek; isteyen bir kişi veya kuruluş sizin hakkınızda bilgi toplamak istiyorsa bunun birçok çeşit yolu vardır telefon dinleme, elektronik aletlerinizin uzaktan izlenilmesi, micro ses sistemleri veya kameralarla gözetlemek gibi. Windows bunu daha büyük bir kesim içinde ve daha çabuk yapıyorsa bu windowsun suçu değil Şunuda belirtmek gerekiyor Hotmail, Yahoo , Google gibi büyük şirketlerin hepside internet kullanıcılarına verdiği ücretsiz hizmetlerde arşivleme yapmaktadır.

geveze87

- Similar topics